Your search results

Wieczne kwiaty – czyli rośliny stabilizowane w domu

Napisane przez Paulina Iwicka dnia 10 maja 2018
| 0

Kwiaty, które nigdy się nie starzeją – w dodatku nie potrzebują do życia światła ani wody. Są również odporne na pleśń i grzyby oraz obojętne dla owadów. Może dlatego w Polsce “wieczne kwiaty” i zielone rośliny coraz bardziej zyskują na popularności – a dodajmy do tego fakt, że są jak najbardziej prawdziwe! Dlaczego jeszcze rośliny stabilizowane są idealnym pomysłem, w szczególności dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na opiekę i podlewanie doniczkowego “przyjaciela”? 

Rośliny stabilizowane – czyli … 

“Wieczne kwiaty”, czyli everlasting flowers to nic innego, jak … normalne kwiaty. Różnią się wyłącznie tym, że naturalne soki roślin zamieniane są na preparat stabilizujący, który w składzie ma 75-80% gliceryny. Tym sposobem roślina zostaje dosłownie zatrzymana w czasie – bowiem zachowuje piękno i świeży wygląd. W dodatku nie rośnie i nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, ba nawet lekkie spryskiwanie wodą nie jest wskazane! 

Kwiaty leżakują w specjalnych kadziach przez kilka dni. Są nasączane preparatem, a potem suszone. Nie są tłuste ani zniekształcone, muszą być jedynie dobarwiane naturalnymi barwnikami, które w 100% są bezpieczne dla ludzi i zwierząt – bo w przeciwnym wypadku tracą naturalny kolor. Takie rośliny są też odporne na pleśń, grzyby oraz wykazują obojętność względem owadów. Do tego nie potrzebują dostępu do światła i wody, a także  nie parują

Dlaczego warto zastanowić się na zakupem roślin, które nigdy się nie starzeją? 

1.Kwiaty poddawane są stabilizacji w okresie największego rozkwitu 

Do stabilizacji przeznaczane są wyłącznie najpiękniejsze rośliny, starannie wyselekcjonowane i dobierane. Oczywiście proces ten jest długotrwały i wymaga sporej wiedzy oraz umiejętności, dlatego nikt nie stabilizuje roślin, które nie są bliskie ideałowi. 

Dzięki temu stajemy się posiadaczami najpiękniejszych okazów – doskonałych, dojrzałych i kwitnących. Nie musimy oczekiwać tego aż wyrośnie oraz martwić o to, że kupując roślinę w szczycie rozkwitu, wkrótce zwiędnie. Otóż, stajemy się posiadaczami produktu idealnego, który zostaje “zatrzymany” w czasie, cieszący oko swoim pięknym wyglądem przez długie lata.

2. Nie wymagają opieki

Wydaje się to wręcz niewykonalne, by prawdziwy kwiat nie potrzebował chociażby niewielkiej naszej uwagi. Roślina stabilizowana do złudzenia przypomina naturalną, ale wymaga nie więcej opieki aniżeli szafa czy stół. Dodatkowo nie potrzebuje: podlewania, przycinania, nawożenia, leczenia, sprzątania opadających liści czy eksponowania na światło. 

Możemy udać się na urlop i zapomnieć o niej, a gdy wrócimy będzie czekała na nas równie piękna i doskonała, jak przed wyjazdem. Wspaniale, prawda?

3. Naturalny higrometr powietrza

Jest to kolejny walor, dzięki któremu sprawdzimy, czy powietrze we wnętrzu jest wystarczająco wilgotne. Bowiem zbyt przesuszone ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. 

Zatem, jeśli wilgotność powietrza spada poniżej 40%, to jedna z reprezentatywnych roślin, jak mech stabilizowany – staje się wyschnięty i chropowaty w dotyku. Wszystko dlatego, że pochłania nadmiar wilgoci z powietrza. Dzięki czemu wystarczy spojrzeć, na naszego roślinnego “towarzysza”, a przekonamy się czy musimy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, by stworzyć środowisko sprzyjające zarówno nam, jak i naszym naturalnym dekoracjom.

4. Poprawa akustyki w pomieszczeniu

Gołe ściany posiadają skłonność do odbijania fal dźwiękowych, przez co zakupiony za niemałe pieniądze sprzęt audio, nie wykazuje w pełni swoich możliwości. Dlatego bardzo często w sklepach z oryginalnym sprzętem muzycznym, zaobserwujemy na ściankach, pianki wygłuszające albo korek. W domowym zaciszu możemy postawić jednak na coś bardziej atrakcyjnego dla oka …

 … Z pomocą przychodzą obrazy z mchu bądź sam mech stabilizowany, którym możemy pokryć część, a nawet całą ścianę. Jest to nie tylko estetyczne i miłe dla oka, ale również podnosi atuty przestrzeni sprawiając, że muzyka czy film będą brzmiały o niebo lepiej. A przy okazji – nie będziemy słyszeć sąsiadów (aż tak wyraźnie) – ani oni nas!

5. Nie przyciągają zarazków ani insektów

A to przecież ich najbardziej się obawiamy … Owszem, w naturalnej roślinności, po jakimś czasie mogą pojawić się nieproszeni goście, jak muszki czy pająki, które ochoczo wiją sobie gniazdko w przydomowej doniczce. W roślinach stabilizowanych nie musimy się tym zadręczać, bo dzięki temu, że wypełnione są syntetyczną substancją – nie zapewniają im warunków do życia i do rozmnażania się. Dlatego takie kwiaty nie dość, że nie są dla nich atrakcyjnym terenem, to wręcz je zniechęcają!

6. Sezonowe zmiany temperatur nie są problemem

Gdy tylko robi się ciepło, coraz chętniej otwieramy okna, by cieszyć się piękną pogodą, zapewniając przy tym dużo światła i świeżego powietrza, które działa pozytywnie na rośliny. Przewrotnie jest zimą, kiedy to mikroklimat w mieszkaniu ulega zmianie. Wówczas wiele doniczkowych przyjaciół źle znosi taką zmianę i zwyczajnie więdnie … Dla “wiecznych kwiatów” nie stanowi to żadnego problemu.

7. Przestrzeń wypełniona zielenią

W pomieszczeniach pozbawionych roślin bardzo często czujemy się obco i przygnębiająco. Dlatego mech stabilizowany na ścianie, obrazy z mchu lub wszelkiego rodzaju kompozycje leśne czy róże – cieszą się dużą popularnością. Świeże, naturalne kwiaty zawsze pięknie komponują się z otaczającą nas rzeczywistością.  

My sami, dzięki obecności zieleni będziemy się czuli każdego dnia, bardziej zrelaksowani, z niespożytą dawką energii i lepszym samopoczuciem.

8. Perfekcyjny wygląd i porządek

W odróżnieniu od sztucznych i naturalnych roślin – rośliny stabilizowane nie przyciągają kurzu, nie jest konieczne także ich odkurzanie czy mycie. Dodatkowym walorem jest również fakt, że nie rosną, a ich objętość nigdy się nie zmieni.

9. Zielona ściana z dowolną rośliną

Większość roślin posiada potrzeby – wymagają odpowiedniej gleby, nasłonecznienia, nawadniania czy średniej temperatury, do tego by pięknie prezentować się w ogrodzie, na balkonie czy w przydomowych kątach. Są też takie, które w dzień lubią ciepło i słońce, a w nocy chłód. Stąd też wiele roślin, nawet tych bardzo urokliwych – bardzo często w praktyce jest trudnych do pielęgnowania.

Na szczęście, dzięki kwiatom stabilizowanym ten problem znika. Możemy wybrać do naszego wnętrza roślinę, o której zawsze marzyliśmy – kwiaty tropikalne, rośliny przeznaczone do życia na świeżym powietrzu? Jak najbardziej – tak naprawdę wszystko może odnaleźć się, nawet w niewielkim mieszkaniu. 

Czy jest to doskonały wybór dla każdego? 

Jeśli uwielbiasz patrzeć, jak na Twoich oczach rośliny rozkwitają, w dodatku pasjonujesz się ich pielęgnacją, przycinaniem, doglądaniem czy różnymi zabiegami – to niestety, ale roślina stabilizowana nie da Ci tej radości i satysfakcji. 

Natomiast jest to “strzał w dziesiątkę” dla osób, które pragną mieć piękną zieleń w mieszkaniu, bez dodatkowej pielęgnacji. Obrazy z mchu to również dodatkowy atut w kieszeni, gdy posiadamy zwierzęta bądź małe dzieci, które często aż nazbyt zaciekawione są wszelkimi przedmiotami, w ich zasięgu. Dlatego zielone obrazy z mchu pozwolą uniknąć stresu i przeniosą zieleń na wyższy poziom

Nadal zastanawiacie się nad nietypowym, a zarazem niezwykle ekologicznym rozwiązaniem w aranżacji mieszkania? –  rośliny stabilizowane to najlepszy wybór, bo posiadają wszelkie zalety do dekoracji wnętrz z kwiatów i roślinności. Różnorodność ich gatunków, kształt oraz struktura i kolor sprawia, że mamy nieskończone możliwości tworzenia niepowtarzalnych kreacji.


Jeśli chcesz być na bieżąco ze światem nieruchomości, zapraszamy do zajrzenia na naszego fanpeage’a. A może Twoim celem na najbliższe miesiące jest inwestycja w najem krótko- lub długoterminowy? Obawiasz się, że sobie nie poradzisz? Skontaktuj się z naszymi agentami, którzy już na wstępie poprowadzą Cię, przez tajniki najważniejszych zasad. Wypełnij formularz kontaktowy i umów się na darmową konsultację lub zadzwoń: +48 577 833 400. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.