Your search results

Wielki boom! Moda na krótkoterminowy wynajem nieruchomości

Napisane przez Paulina Iwicka dnia 9 kwietnia 2018
| 0

Marzysz o emeryturze w ciepłych krajach, gdzie prowadzisz przytulny pensjonacik w gaju pomarańczowych drzew, sącząc wino na tarasie z widokiem na morze?… To może wykorzystaj potencjał swojego miasta będącego atrakcją turystyczną i postaw na krótkoterminowy wynajem nieruchomości. 

Moda na krótkoterminowy najem lokali przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i w bardzo szybkim tempie zyskała na popularności. Zamiast szukać hotelu lub hostelu, wielu turystów decyduje się wynająć w wybranym mieście apartament lub mieszkanie na kilka dni. Znudzeni bezosobowymi hotelowymi standardami przyjezdni, preferują prywatność, wysoki standard, wygodę i konkurencyjne ceny takiego rozwiązania. Cenią także swobodny dostęp do kuchni, brak uciążliwych gości i rytm życia, który nie podlega żadnym harmonogramom godzin check-in oraz check-out

Inwestujemy w nieruchomości 

Z analizy Deloitte wynika, że Polska jest jednym z państw europejskich, w których ceny nieruchomości rosną najszybciej. W 2016 roku cena za metr kwadratowy w naszym kraju wynosiła, 1.212 euro, czyli o 10% więcej niż rok wcześniej.   

Dlaczego ceny mieszkań w ostatnich latach rosną? Po pierwsze, nieruchomości uznawane są za dobrą inwestycję. Zyski, jakie możesz uzyskać, są zdecydowanie większe niż np. oprocentowanie lokat bankowych. Dlatego osoby, które posiadają jakieś oszczędności, chętnie decydują się na wynajem krótkoterminowy. Po drugie, niskie stopy procentowe to dość tanie kredyty hipoteczne. Po trzecie, obecnie mamy niskie bezrobocie i dobrą sytuację gospodarczą. To wszystko sprawia, że chętnie kupujemy mieszkania na kredyt.  

Całoroczny biznes 

Jeszcze do niedawna wynajem turystyczny kojarzył się wyłącznie z nadmorskimi czy górskimi miejscowościami, które sezonowo przyciągały tłumy spragnionych odpoczynku i relaksu wielbicieli. Jednak obecnie popyt na krótkoterminowy najem rośnie w siłę. Szczególnie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu, które przyciągają przez cały rok – turystów, biznesmenów i osoby aktywnie podróżujące po kraju, w celach zawodowych. Co więcej, są to najbardziej opłacalne lokalizacje do tego typu inwestycji. 

Sezon turystyczny ciągle się wydłuża, zmienia się klimat, zmieniają się upodobania wczasowiczów, którzy coraz chętniej wypoczywają także poza szczytem letniego i zimowego okresu. Dlatego rozważając wejście w inwestycje turystyczną, popularnym trendem jest najem mieszany – czyli wynajmowanie lokalu studentom, w trakcie trwania roku akademickiego, a w wakacje turystom i biznesmenom. 

Dochodowa inwestycja 

Rosnąca w ostatnich latach popularność najmu krótkoterminowego, wynika z tego, że coraz częściej podróżujemy i nie bez znaczenia jest fakt, gdzie przenocujemy. Wynajem mieszkania na doby daje poczucie większej prywatności, często też znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, a do tego są oryginalnie i komfortowo urządzone. Ponadto w przypadku podróżowania w grupie, wynajem mieszkania jest po prostu tańszy niż pobyt w hotelu. 

A jakie są korzyści dla właściciela? Zdecydowanie większy zarobek, nawet dwa razy wyższy niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Przykładowo: wynajmując mieszkanie 4-osobowej rodzinie za 50 zł/ za 1.os., zaledwie w tydzień możesz zarobić nawet 1.400 zł. 

Oczywiście na największe korzyści z wynajmu krótkoterminowego mogą liczyć inwestujący w nieruchomości z widokiem “na” – morze, góry czy inne atrakcje turystyczne. Jednak na popularności zyskują także dynamicznie rozwijające się nowoczesne miasta, które stanowią jednocześnie lokalizacje wielu dużych firm i korporacji. Wówczas z apartamentów na noclegi korzystają zagraniczni pracownicy, a także pracodawcy, którzy muszą tymczasowo ulokować swoich pracowników w delegacji. 

Elastyczny biznes 

Główną zaletą tego typu inwestycji jest dbałość o swój interes, a nie o interes szefa. Jesteś niezależny już od pierwszego dnia swojej działalności, która przynosi zyski. I nawet jeśli nie uda się Tobie pozyskać chętnych na doby (w tym przypadku polecamy skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika), to zawsze możesz postawić na najem długoterminowy. 

Promocja przede wszystkim! 

Planując wynajem mieszkania na doby, koniecznie musisz pamiętać o promocji swojej oferty. Turyści szukają noclegów w Internecie – trzeba zatem zadbać o umieszczenie ogłoszeń w bazach noclegowych, portalach turystycznych, popularnych stronach z ogłoszeniami i tak dalej. Oczywiście, nie musisz działać sam. Planując krótkoterminowy wynajem mieszkania, warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Biuro The Guardian Dog Property specjalizuje się w wyszukiwaniu potencjalnych klientów i profesjonalnym zaprezentowaniu oferty, która z pewnością przyniesie odzew. 

Postaw na pomoc 

Oprócz niewątpliwych blasków jakie niesie ze sobą krótkoterminowy najem mieszkania, posiada również ciemne strony. Niestety taki rodzaj wynajmu wymaga od właściciela dużo więcej wysiłku niż wynajem długoterminowy. Są to przede wszystkim nieprzerwane dbanie o rezerwacje, wydawanie i odbieranie kluczy od mieszkania, sprzątanie, pranie pościeli, dezynfekcje, a także ciągłe naprawy i remonty, które są nieuniknione przy tak częstej rotacji najemców. Musisz również liczyć się z tym, że we wszystkie święta, wigilie, sylwester i inne wydarzenia poświęcasz nie bliskim i rodzinie, a swoim klientom. Jednak takie okresy znacząco podnoszą wysokość stawki za nocleg. 

Dlatego jeśli marzysz o chwili oddechu: nie chcesz wstawać z kolacji wigilijnej, by wpuścić gości do mieszkania albo odbierać kluczy 1. stycznia tuż po hucznej imprezie czy dostosowywać swoich wakacji do najmu turystycznego – to znamy skuteczne rozwiązanie. Skorzystaj z pomocy biura nieruchomości, które zajmuje się zarządzaniem. Wówczas nie musisz stresować się wydawaniem kluczy, sprzątaniem, myciem podłóg czy wymianą żarówek. 

Tak pozytywne perspektywy pozwalają wnioskować, że inwestycja w krótkoterminowy wynajem nieruchomości to pomysł wart gruntownego przemyślenia. Warto pomyśleć o przeorganizowaniu swojego M, gdy studenci wyjadą na wakacje do domów, w konkurencję dla hotelowego pokoju – szczególnie w tych miastach, które stanowią centrum biznesu oraz przyciągają turystów z całego świata. A w tej kwestii Gdańsk jest w ścisłej czołówce. 


Myślisz o zainwestowaniu w wynajem krótkoterminowy i nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z nami pod numerem +48 577 833 400 lub wejdź na stronę tgdproperty.pl, a profesjonalni agenci The Guardian Dog Property z pewnością Ci pomogą. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.