Your search results

Garnizon – miejsce, w którym przeszłość łączy się z przyszłością

Napisane przez Paulina Iwicka dnia 22 stycznia 2018
| 0

Nie ma nic piękniejszego niż znalezienie wymarzonego mieszkania! Urokliwa, cicha okolica, bliskość piaszczystej plaży… Wcale nie musimy wyjeżdżać poza miasto, by dostarczyć sobie takich przyjemności! Dzisiaj przyjrzymy się nowemu osiedlu Garnizon – bijącemu sercu Gdańska.

Garnizon to wyjątkowy punkt na mapie Trójmiasta. Zlokalizowany w ścisłym centrum Wrzeszcza, łączy ponadstuletnią tradycję z nowatorską, humanistyczną wizją Nowej Dzielnicy.

Ale zacznijmy od początku!

 

Osiedle powstało na terenie dawnych koszar, związanymi dawniej z formacjami wojskowymi i obronnymi. Mieści się na granicy dzisiejszych dzielnic Wrzeszcz i Strzyża Górna, w kwartale ulic Karola Szymanowskiego, Bernarda Chrzanowskiego, Juliusza Słowackiego i Al. Grunwaldzkiej. Ten zajmujący blisko 30 hektarów obszar przez ponad wiek okalał mur, który chronił obiekty i tajemnice wojskowe przed ciekawskimi. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto wznoszenie zabudowań koszarowych dla 1 i 2 Pułku Huzarów Straży Przybocznej Cesarza Wilhelma II. Kunszt dawnych architektów i budowniczych możemy podziwiać do dziś w odrestaurowanych budynkach przy Al. Grunwaldzkiej i ul. Słowackiego.

Powołanie Traktatem Wersalskim Wolnego Miasta Gdańska znacznie wpłynęło na losy tego terenu. Miejsce Huzarów zajęły w koszarach jednostki Schultzpolizei (Policji Ochrony), która funkcjonowała do końca II wojny światowej.

Po 1945 roku zabudowania zostały przejęte przez Ludowe Wojsko Polskie i znacjonalizowane, a pod koniec XX wieku podjęto decyzję o likwidacji jednostek wojskowych i garnizonu oraz o sprzedaży terenu. Tym samym obiekty, które niegdyś gościły cesarską świtę i znaczące postacie ówczesnej Europy, przeszły do historii wojskowości i miasta.

Rewitalizacja Garnizonu Czarnych Huzarów, przy Al. Grunwaldzkiej 186

Sami widzimy, że to wyjątkowe miejsce z długą i ciekawą historią. A jak to wygląda obecnie?

W 2006 roku właścicielem terenu została Grupa Inwestycyjna Hossa SA, która konsekwentnie dąży do zachowania jego niepowtarzalnej atmosfery poprzez łączenie tradycji z nowoczesnością. Dzięki takiemu podejściu Garnizon to dziś przyjazna i bezpieczna przestrzeń, w której idealnie odnajdą się zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby pracujące czy aktywne sportowo. Apartamentowa zabudowa jest odizolowana od zgiełku miasta pasami kompleksów biurowych, usługowych i rozrywkowych, a ruch samochodowy jest znacznie ograniczony. Zapewnia to poczucie, że przebywamy w enklawie spokoju, bezpieczeństwa i wygody.

Na osiedlu Garnizon znajdziemy nowocześnie urządzone mieszkania. Sprawdź oferty!

Mieszkańcy osiedla mają do dyspozycji w pełni rozwiniętą komunikację oraz infrastrukturę handlową, usługową, oświatową i sportową, a wszystko w zasięgu ręki! Szeroki wybór lokali – kawiarenek, restauracji, coctail barów – sprawia, że to idealne miejsce na spotkania rodzinne, towarzyskie czy biznesowe. Liczne gabinety lekarskie i salony kosmetyczne pozwolą nam zadbać o zdrowie i o urodę, a z myślą o naszych najmłodszych stworzono przedszkole i wiele sklepów z asortymentem dziecięcym. Cenisz aktywny styl życia? Hale sportowe i studio tańca umożliwią Ci rozwijanie pasji, a rowerzystów ucieszą liczne ścieżki, zapewniające im bezpieczeństwo i wygodę.

Oferty z rynku wtórnego? Dlaczego nie? Kliknij!

W okolicy znajduje się także Trójmiejski Park Krajobrazowy, w którym odetchniesz świeżym powietrzem i odpoczniesz od miejskiego zgiełku, a zaledwie 500 metrów dzieli osiedle od plaży nad Zatoką Gdańską. Podobny dystans musimy pokonać, by dostać się na Stare Miasto.

Garnizon kulturą stoi

Na terenie zabytkowego kompleksu dawnych koszar kawalerii, przy ul. Słowackiego, prężnie rozwija się nowe centrum kulturalne Wrzeszcza. W jego skład wchodzi 7 historycznych budynków oraz zajmujący 2,5 ha park z zabytkowym Starodrzewem. Projekt rewitalizacji przewiduje powstanie w obrębie Garnizonu Kultury – przestrzeni miejskiej dla kultury, rozrywki i rekreacji. Obecnie swoją działalność prężnie kontynuują Stary Meneż i Espirit Haus, które cegiełka po cegiełce odtwarzają to, co zostawiła nam ,,przeszłość”, z tym co niesie ,,przyszłość”. Różnorodne koncerty i festiwale, spektakle teatralne, nietuzinkowe targi, panele dyskusyjne, wystawy, kino, warsztaty tematyczne….to wszystko w zaledwie jednym miejscu.

 Stary Meneż i Espirit Haus to bijące serce Garnizonu. Ciągły rozwój i bogata oferta atrakcji jaką dysponują, pozwoli wypełnić każdą wolną chwilę.

 

Idealne miejsce dla kreatywnych

Na terenie Nowej Dzielnicy, z inicjatywy Grupy Inwestycyjnej Hossa we współpracy ze studentami trójmiejskich uczelni wyższych, stowarzyszeń oraz instytucji, realizowany jest projekt ,,Garnizon dla kreatywnych”. Jego celem jest wsparcie młodych twórców w urzeczywistnianiu kreatywnych projektów, które obejmują różne dziedziny: od nauki, sztuki, kultury, na biznesie kończąc. Obecnie ,,wciela w życie”, cztery najważniejsze podprojekty: Clipster, Kampus, SimLe oraz Royal Office.

WW okolicy znajduje się wiele pięknych miejsc – idealne na złapanie oddechu.

Życie w zgodzie z historią i nowoczesnością

Garnizon jest obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc do zamieszkania. Być może dlatego, że jest idealne dla każdego, kto pragnie ciszy i spokoju, a jednocześnie ceni sobie miejskie udogodnienia i bliskość centrum. Osiedle zachwyca kameralnością, bogactwem lokali gastronomicznych i usługowych oraz dogodną lokalizacją, a szacunek dla historii sprawia, że nowa zabudowa doskonale wpisuje się w tradycję tego miejsca.

Sprawdź nasze oferty, jeśli szukasz swojej oazy – z pewnością spełnimy Twoje oczekiwania. Wejdź na naszą stronę: tgdproperty.pl lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem +48 577 833 400.

Czekamy na Ciebie!

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

  • WYSZUKIWANIE